INTERNATIONAL EVENTS PAST RESULTS

Explore the tabs below to find out the results from past events that have taken place across Oceania.

OCEANIA CHAMPIONSHIPS PAST RESULTS

Explore the tabs below to find out the results from previous Oceania Championships and related trophies that have taken place across Oceania.

Here are the previous winners from the Oceania Junior Individual Championships:

Year Location Men’s Singles  Women’s Singles Men’s Doubles Women’s Doubles Mixed Doubles
2019 Melbourne Edward Lau (NZL) Shaunna Li (NZL)

Ryan Tong (NZL)

Jack Wang (NZL)

Kaitlyn Ea (AUS)

Angela Yu (AUS)

Jack Yu (AUS)

Angela Yu (AUS)

2017 New Caledonia Oscar Guo (NZL) Sally Fu (NZL)

Oscar Guo (NZL)

Dacmen Vong (NZL)

Sally Fu (NZL)

Tamara Otene (NZL)

Edward Lau (NZL)

Christine Zhang (NZL)

2015 North Harbour Oscar Guo (NZL) Alice Wu (AUS)

Nicco Tagle (NZL)

Daxxon Vong (NZL)

Lee Yen Khoo (AUS)

Alice Wu (AUS)

Huaidong Tang (AUS)

Lee Yen Khoo (AUS)

2013 Tahiti Daniel Guda (AUS) Joy Lai (AUS)

Dylan Soedjasa (NZL)

Daniel Lee (NZL)

Kaitlyn McLeod (NZL)

Rayna Phillips (NZL)

Anthony Joe (AUS)

Joy Lai (AUS)

2011 Suva Sawan Serasinghe (AUS) Tara Pilven (AUS)

Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

Victoria Cheng (NZL)

Mary O’Connor (NZL)

Maika Phillips (NZL)

Mary O’Connor (NZL)

2010 Invercargill Boris Ma (AUS) Tara Pilven (AUS)

Boris Ma (AUS)

Ashwant Gobinathan (AUS)

Mary O’Connor (NZL)

Madeleine Stapleton (NZL)

Luke Charlesworth (NZL)

Mary O’Connor (NZL)

Here are the previous winners from the Oceania Junior Mixed Team Championships and the Roy Ward Shield:

 Year Location   1st 2nd 3rd
2019 Melbourne Australia New Zealand Tahiti
2017  New Caledonia  New Zealand Australia Tahiti
2015  North Harbour  Australia  New Zealand – Black  New Zealand – White
2013 Tahiti  Australia  New Zealand  Tahiti 1
2011  Suva, Fiji  New Zealand 1  Australia 1  New Zealand 2

Here are the previous winners from the Oceania Open Individual Championships:

Year Location Men’s Singles Women’s Singles Men’s Doubles Women’s Doubles Mixed Doubles
2019 Melbourne, Australia Oscar Guo (NZL) Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

Eric Vuong (AUS)

Setyana Mapasa (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

Simon Wing Hang Leung (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

 2017  Noumea, NC  Pit Seng Low (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

 Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Setyana Mapasa (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

 Sawan Serasinghe (AUS)

Setyana Mapasa (AUS)

 2016  Papeete, Tahiti  Ashwant Gobinathan (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Tiffany Ho (AUS)

Jennifer Tam (AUS)

Robin Middleton (AUS)

Leanne Choo (AUS)

 2015  North Harbour, NZ  Daniel Guda (AUS)  Hsuan-Yu Wendy Chen (AUS)

 Matthew Chau (AUS)

Sawan Serasinghe (AUS)

 Leanne Choo (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

 Robin Middleton (AUS)

Leanne Choo (AUS)

 2014 Ballarat, AUS Jeff Tho (AUS) Verdet Kessler (AUS)

Raymond Tam (AUS)

Glenn Warfe (AUS)

Jacqueline Guan (AUS)

Gronya Somerville (AUS)

Oliver Leydon-Davis (NZ)

Susannah Leydon-Davis (NZ)

 2012 Ballarat, AUS James Eunson (NZ) Michelle Chan (NZ)

 Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Leanne Choo (AUS)

Renuga Veeran (AUS)

Raymond Tam (AUS)

Eugenie Tanaka (AUS)

 2010 Invercargill, NZ Joe Wu (NZ) Chia Chi Huang (AUS)

Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Leanne Choo (AUS)

Kate Wilson-Smith (AUS)

 Glenn Warfe (AUS)

Kate Wilson-Smith (AUS)

 2008 Noumea, NC John Moody (NZ) Michelle Chan (NZ)

 Glenn Warfe (AUS)

Ross Smith (AUS)

Michelle Chan (NZ)

Rachel Hindley (NZ)

Henry Tam (NZ)

Donna Cranston (NZ)

 2006 North Harbour, NZ Geoff Bellingham (NZ) Rachel Hindley (NZ)

 Craig Cooper (NZ)

Geoff Bellingham (NZ)

 Sara Runesten-Petersen (NZ)

Nicole Gordon (NZ)

 Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

2004 Waitakere, NZ Lenny Tjoe (AUS) Lenny Permana (AUS)

John Gordon (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

Nicole Gordon (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

2002 Suva, Fiji Geoff Bellingham (NZ) Lenny Permana (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Murray Hocking (AUS)

Rhona Robertson (NZ)

Tammy Jenkins (NZ)

 Daniel Shirley (NZ)

Sara Runesten-Petersen (NZ)

1999 Brisbane, AUS Rio Suryana (AUS) Lenny Permana (AUS)

David Bamford (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhonda Cator (AUS)

Amanda Hardy (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhonda Cator (AUS)

1997 North Harbour, NZ Nick Hall (NZ) Li Feng (NZ)

David Bamford (AUS)

Peter Blackburn (AUS)

Rhona Robertson (NZ)

Li Feng (NZ)

Daniel Shirley (NZ)

Tammy Jenkins (NZ)

Here are the previous winners from the Oceania Open Men’s Team Championships and the Nigel Skelt Shield:

Year  Held At  1st  2nd 3rd 
 2016 North Harbour, NZ  New Zealand Australia  Tahiti

Here are the previous winners from the Oceania Open Women’s Team Championships and the Geraldine Brown Shield:

Year  Location  1st  2nd 3rd 
2016 North Harbour, NZ  Australia New Zealand  New Caledonia

Here are the previous winners from the Oceania Open Mixed Team Championships and the Robson Shield:

 

Year  Location  1st  2nd 3rd 
 2019  Melbourne  Australia New Zealand New Caledonia
 2016 North Harbour, NZ  Australia  New Zealand  Tahiti
 2014 Ballarat, AUS  Australia  New Zealand  New Caledonia
 2012 Ballarat, AUS  Australia  New Zealand 1  New Zealand 2
 2010 Invercargill, NZ  Australia  New Zealand  Fiji
 2008 New Caledonia  New Zealand  Australia  New Caledonia
2006 North Harbour, NZ  New Zealand  Australia  Fiji
2004 Waitakere, NZ New Zealand Australia New Caledonia
2002 Suva, Fiji Australia New Zealand Fiji
1999 Brisbane, AUS Australia New Zealand New Caledonia

Here are the previous winners from the inaugural VICTOR Oceania Para-Badminton Championships:

Year / Location Classification  1st  2nd 3rd 

 2018

Geelong, Melbourne

 Men’s singles WH1

Richard Davis

(AUS)

Duke Trench-Thiedeman

(AUS)

Daniel O’Neil

(AUS)

  Men’s singles WH1

Grant Manzoney

(AUS)

Richard Engles

(AUS)

Benjamin Hasselman

(NZL)

  Men’s singles SL3 + SL4

Corrie Keith Robinson

(NZL)

Phonexay Kinnavong

(AUS)

Guy Harrison

(NZL)

  Women’s singles SL3 + SL4

Caitlin Dransfield

(AUS)

Anu Francis

(AUS)

Celine Vinot

(AUS)

  Singles SS6

Luke Missen

(AUS)

Kobie Donovan

(AUS)

Iosefo Rakesa

(FIJ)

  Men’s Doubles WH1 – WH2

Richard Davis / Grant Manzoney

(AUS)

Richard Engles / Pradeep Hewavitharana

(AUS)

Duke Trench-Thiedeman / Douglas Youlten

(AUS)

  Mixed doubles SL3 – SU5

Corrie Keith Robinson / Caitlin Dransfield

(NZL/AUS)

Phonexay Kinnavong / Anu Francis

(AUS)

Hayden Bognar / Celine Vinot

(AUS)